گالری ساعت کاظمی

گالری ساعت کاظمی

رویداد ساعت زمین

شنبه 5 فروردین 1396

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (به انگلیسی: World Wide Fund for Nature) است. خانواده‌ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می‌کنند و آرمان نخست این اقدام این است که آگاهی دربارهٔ تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود.

ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال ۲۰۰۷، زمانی مطرح شد که ۲٫۲ میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند. به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند.

ساعت زمین همه‌ساله در آخرین شنبه ماه مارس، از ساعت 20:30 تا 21:30 ، به وقت محلی شرکت کنندگان، برگزار می‌شود.

 

در ایران

نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد.

در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرها سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز چراغ‌های خود را خاموش خواهند کرد.

سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۳ و با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان،پلدختر (به عنوان اولین شهر ایران در بین شهرهای غیر مرکز استان) ، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت ۱ ساعت خاموش شد.

شهر مشهد برای اولین بار در سال 1394 با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت 1 ساعت به برنامه ساعت زمین پیوست.

چهارمین برنامه ساعت زمین در ایران ، همزمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و ... در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۴ برگزار شد.

 

ششمین برنامه ساعت زمین در ایران،شنبه 5 فروردين 96 از ساعت 20.30 تا 21.30 اجرا خواهد شد.به مناسبت مراسم ساعت زمین چراغ های پل طبیعت و برج میلاد و تمام المان های مهم شهری تهران از ساعت 20و 30 دقیقه تا 21 و 30 دقیقه خاموش می شود.

آیا تاکنون به سهم خود برای نجات زمین  فکر کرده اید؟

 هنوز هم دیـــــــــــــر نیست، بیایید ما هم  با تمام " دنیا " همراه شویم

خدمات ما